تبلیغات
موسیقی - پاوه
Designer SiteDesigner E-MailHome

پاوه

اورامانات

موقعیت و ویژگی های طبیعی:

اورامانا ت در استان كرمانشاه،در شمال و شمال غربی استان با وسعتی حدود 4120 كیلومتر مربع كه از شمال به استان كردستان (مریوان) از شرق به كرمانشاه و كامیاران از جنوب به اسلام آباد غرب و سر پل ذهاب و از غرب به طول 180 كیلومتر با كشور عراق (حلبچه) هم مرز است منطقه اورامانات 2/9 درصد از كل وسعت استان را در بر می گیرد ارتفاع متوسط آن از سطح دریا 1450 متر و فاصله نزدیكترین شهر اورامانات (روانسر) تا مركز استان حدود 55 كیلومتر و از فاصله 600 كیلومتری تهران قرار گرفته است.

 

آب و هوا:

آب و هوای منطقه اورامانات معتدل كوهستانی میباشد وزش جریانهای مرطوب غربی و نزولات جوی مناسب و وجود ارتفاعات عظیم زاگرس  سرتاسر منطقه را پوشانیده است. پوشش جنگلی و گیاهی و جریان رودهای متعدد در منطقه آب و هوایی منحصر به فرد را به وجود آورده است هوا در تابستان معتدل و در زمستان سرد است سرمای هوا معمولا از آذرماه شروع شده و تا پایان اسفند ماه ادامه دارد. ریزشهای جوی در منطقه‌ی اورامانات فراوان و در مناطق مرتفع به صورت برف میباشد. این منطقه به ماسوله‌ی غرب شهرت دارد و شهر پاوه هم به شهر هزار ماسوله و آلپ ایران معروف است. در منطقه اورامانات هر چه از كوهستان به طرف دشت برویم از اعتدال هوا در منطقه كاسته می شود. به طوری كه مناطق غربی،جنوبی و شرقی جوانرود به طور محسوس گرمتر از دیگر نواحی اورامانات میباشد در منطقه اورامانات سه باد مهم دیده میشود:

بادهای غربی- باد شمال- باد زلان.

 

پوشش جنگلی و گیاهی:

به علت نزول باران كافی در منطقه‌ی اورامانات پوشش گیاهی خودرو بسیار فراوان میباشد كه مهمترین آنها جنگلها،مراتع و پوشش گیاهی گسترده كوهستانی و كوهپایه ای میباشد سراسر منطقه‌ی اورامانات به ویژه ارتفاعات شهرستان پاوه را پوشش گیاهی متراكم فراگرفته است. جنگلها و بیشه‌های منطقه‌ی اورامانات شامل درختان بلوط،مازوج،ونوشك،سیاولیك،زالزالك وحشی،امرود(گلاب كوهی)،بادام كوهی،آلبالوی كوهی،گون،انجیركوهی،ودرخت بید میباشد. در نواحی كوهستانی و هموار منطقه‌ای اورامانات انواع گیاهان خوراكی و دارویی می روید كه به زبان كردی میتوان:

توله‌كه- وله‌ره- پرنه- خوژه- كاشمه- كلاقن- پیازوحشی- شنگ- قازیاخه- ریواس- سوره‌بنه- پیچك- و ازگیاهان خوشبو و دارویی میتوان: وره‌كر‌مه ر- به‌رزه‌لنگ- شه‌و‌بو و چنور اشاره كرد.

 

زندگی جانوری:

منطقه‌ی اورامانات یكی از مهمترین مناطق شكار چه از زمان قدیم و چه در زمان حاضر بوده و می باشد كه از زمان فرمانروایان ساسانی و معاصر نقل قولهای فراوانی از شكار در این منطقه شده است. دربیشه زارها و كوهستانها و دره‌های اورامانات با توجه به وفور جنگلها و آب و هوای معتدل امكان زیست برای حیوانات،انواع پرندگان وحشی اعم از بومی و مهاجر دیده میشود كه از مهمترین پرندگان این منطقه می توان به كبك،تیهو،كبوتر چاهی،غاز،مرغابی،بلدرچین،قمری،چلچله،سبزه‌قبا،داركوب،دم‌جنبانك،‌زرده‌وه ره،زیتوله،كلاغ،غوطه‌خوره و فیقه و از مهمترین حیوانات وحشی می توان به پلنگ،خرس،گرگ،روباه،خرگوش،مار،شغال،كل‌وبز،قوچ و میش،خوك و گراز اشاره نمود و در رودخانه‌ها و سرابهای منطقه نیز انواع ماهی و پرنده یافت میشود.

 

 

ویژگیهای انسانی:

سابقه تاریخی:

در هزاره سوم و چهارم پیش از میلاد اقوامی در دامنه‌ها و دره‌های زاگرس مسكن گزیدند كه پس از به قدرت رسیدن به تصرف شهر‌های بین‌النهرین پرداختند كه این اقوام در تاریخ به ناههای گوتی یا كاسی معروف شد.

ساكنان زاگرس به استناد كتیبه‌های بابل،آشور و عیلام طوایفی مانند لولوبی- ناپری- منابی- آمادی و پارسوا بوده‌اند. بر اساس شواهد تاریخی و سفر جنگی سلم‌النصر سوم آشوری (837 ق‌م) به طرف كردستان كه ساكنان كوهستان‌های كردستان را پارسوا نامیده نامیده است. به احتمال فراوان ساكنان منطقه‌ی اورامان به علت صعب‌العبور بودن منطقه و امنیت در برابر دشمنان كمتر دستخوش تغییر و تحول و اختلاط گردیده‌‌اند كه پایدار ماندن زبان، پوشش و آداب و رسوم كهن ایرانی در منطقه‌ی اورامانات خود شاهدی بر این مدعاست به دلایل فوق و شواهد می توان گفت كه ساكنان منطقه‌ی اورامانات از بازماندگان قبایل پارسوا می باشند چرا كه سلم‌النصر به صراحت اشاره كرده است كه ساكنان كوهستان‌های كردستان از قبایل پارسوا می باشند مسلما در اصالت قوم كرد و عدم اختلاط آنها با اقوام دیگر به دلایل فوق و ذلایل بسیار دیگر تردیدی نیست و این نكته‌ بارها توسط متشرقین و كردشناسان ایرانی و غیر ایرانی مورد تاكید قرار گرفته است.

 

وجه تسمیه:

بنابر آنچه برهان قاطع آورده است اورامن oraman نوعی از خوانندگی و گویندگی باشد كه آن خاصه فارسیان و شعر آن به زبان پهلوی باشد و نام دهی است از مفاضات  جوشقان مشهوربه اورامن و چون این قسم گویندگی را شخصی از خنیاگران آن ده وضع كرده بوده است بنابراین به اورامن شهرت یافت. شمس‌قیس رازی صاحب‌المعجم مینویسد:

كافه اهل عراق را از عالم دعامی و شریف و وضیع به انشا به ادبیات فهلوی مشهوف یافتم و به اصغا و استهاع ملحونات آن مرلع دیل بلكه هیچ لحن لطیف و تالیف شریف از طریق اقوال عربی و اغزال درسی و ترانه‌های معجز و داستانهای مهیج اعطاف ایشان را درنمی جنبانید و دل و طبع آن را چنان در نمی جنبانید و دل و طبع ایشان را چنان در اهتزاز نمی آورد كه :

لحن اورامی و بیت فهلوی                   زخم رود و سماع خسروی

لحنی از موسیقی قدیمی در فرهنگ معین در معنی اورامان آورده است.

زبان و گویش مردم اورامان شمالی و جنوبی در استان كرمانشاهان و كردستان و گویش ادبی سراسر كوهپایه‌های زاگرس است و از ایلام و لرستان و كرمانشاهان و كردستان در بحر فهلویات به آن اشعار حماسی،ملی و مذهبی سروده‌اند و می سرایند بر اساس شواهد تاریخی اورامان از اورتن یا اورامن نام یكی از سرداران ساسانی كه جهت تبلیغ آیین زرتشت به منطقه‌ی روانه شده بود گرفته شده و نام سروده‌های دینی زرتشتیان می باشد كه به احترام آن سردار سروده‌های دینی این مردم اورامان نامیده شده است.

البته نام اورامان را از كلمه‌ای اهورا آما یا اهوراآمان منیز می دانند كه به معنی اهورا آمد یا آمده است میباشد كه به گویش اورامی میباشد كویا این منطقه از مهمترین مناطق آیین رزتشت در ایران قبل از اسلام بوده است. آتشكده بزرگ پاوه كه دومین آتشكده بزرگ ایران بعد از آذرگشنسب می باشد گویای این حقیقت می باشد پاوه در لغت به معنی ایستاده برروی پاهای خود می باشد و در آیین اوستایی یعنی پاكی در رفتار و پندار و گفتار می باشد همچنین ممنصوب به پاوپسر شاهپورپسر كسیوس برادر انوشیروان ساسانی بوذه كه یزدگرد سوم او را به منظور تجدید آیین زرتشت به منطقه روانه كرده است.

 

تقسیمات سیاسی و جمعیت:

اورامانات در شمال و شمال غربی استان كرمانشاه كه در بعضی كتب جغرافیایی كردستان جنوبی نیز خوانده می شود شامل شهرستان‌های پاوه و جوانرود و روانسر و قسمتی از شهرستان مریوان می باشد. شهرستان پاوه دارای 4 بخش مركزی نوسود- نودشه- بانیگان و هشت‌دهستان به اسامی شمشیر- منصورآقایی- قشلاق- شرام- سیروان- نیسانه- كلاش شویسر و هولی و هفتاد روستا و پنجاه و شش روستای غیر مسكونی بر اثر جنگ تحمیلی می‌باشد ،این شهرستان دارای جمعیتی در حدود 80000 نفر می‌باشد شهرستان جوانرود نیز از شهرستان های منطقه اورامان می‌باشد كه در شمال غربی استان و دارای بخشهای مركزی روانسر ثلاث بابا جان و 10 دهستان و 344 روستا می‌باشد این شهرستان با جمعیت حدود 150000 نفر یكی از شهرستان های پر جمعیت استان می‌باشد .

شهر های عمده اورامان شامل جوانرود پاوه و روانسر می‌باشد .

زبان و دین :

زبان مردم اورامانات كردی می‌باشد كه به گویش های هورامی و جافی تكلم می‌گردد زبان و گویش هورامی كه زبان مردم پاوه و اكثریت بخشهای تابعه و قسمتی از شهرستان مریوان می‌باشد .

یكی از زبان های اصیل ایرانی و بازمانده از زبان پهلوی و اوستایی می‌باشد كه كوهستانی بودن منطقه باعث شده بعد از 2000 سال همچنان همان گویش بدون تغییر تكلم گردد .

پوشش محلی مردم :

پوشش آنان لباس كردی می‌باشد كه لباس زنانه به اسم گجی و مردانه به اسم كواپا نتول است .

پوشش زنان علاوه بر گجی شامل یك جلیقه معمولاٌ‌ از جنس مخمل سیاهبه نام سخمه. روسری و شلوار زنانه‌ی كردیبه اسم پاوه ره  می باشد و پوشش مردان هم از دو قسمت تشكیل شده است . (همانگونه كه از اسم آن مشخص است ) كوا همان كت لباس است و پانتول هم همان شلوار آن است ویک شال وکلاه کردی هم به اسم کلاو دسمال هم شامل آن است

ویژگی های اقتصادی :

مردم منطقه به كشاورزی و دامداری می‌پردازند به طوری كه مرغوبترین نخود ایران كه به نخود كرمانشاهی معروف است مربوط به همین منطقه و شهر روانسر می‌باشد علاوه بر آن به كشت محصولات گندم جو ذرت و دانه های روغنی و صیفی جات می‌پردازند از محصولات باغی می‌توان به گردو ، توت ، انار ، انجیر ، انگور ، آلوچه ، زرد آلو ، آلبالو و گیلاس اشاره نمود .

 

صنایع دستی:

صنایع دستی در این مناطق سابقه بسیار طولانی دارد و در اورامانات انواع قالی،گلیم،جاحیم،سجاده و جانماز،لباس مردانه،نخ‌ریسی،سبد بافی،نمد‌مالی و گیوه بافی با كیفیت بالایی تولید می گردد كه از شهرت بسیار زیادی در غرب كشور برخوردار است در ضمن بهترین نوع گیوه كردی در شهر نودشه تولید می گردد.

 

راه‌ها:

راه اصلی و قدیمی منطقه اورامانات شامل جاده‌ای است كه از كرمانشاه شروع شده و به طرف شمال غربی امتداد یافته و از شهر روانسر گذشته و در 15 كیلومتری شمال غربی روانسر شاخه‌ای از آن منشعب گشته و شهرستان جوانرود و بخش ثلاث باباجانی را تغذیه می نماید.

 

آب‌های تحت‌الارضی:

با توجه به وفور نزولات جوی از منطقه به ویژه در ارتفاعات زاگرس كه ذخیره آب بسیار مناسبی را در خود پنهان می نماید. وجود آب‌های زیرزمینی،چشمه‌ها و آب‌های متعدد امری طبیعی به نظر می رسد به ویژه شهرستان روانسر و منطقه تابع دارای سفره‌های زیرزمینی بسیار و سرشاری می باشد كه در واقع می توان این منطقه را یك كاراست به تمام معنا نامگذاری نمود از مهمترین سرآبها و سرآب‌های بزرگ منطقه می توان به سراب روانسر واقع در شهر روانسر،سراب هولی در شهرستان پاوه- چشمه‌ی دربند- چشمه قوری قلعه- سراب شمشیر- چشمه‌ی دوریسان در همان روستای دوریسان - چشمه كوان در روستای دشه- چاه پرآب نوریاب و آبشارآب معدنی بل در نزدیكی روستاب هجیج در بخش نوسود- آبشار قه‌ل‌وه‌ز در نوسود- چشمه‌ی بیمیر- چشمه‌ی شاهو- چشمه‌های متعدد كوه آتشگاه مانند چشمه‌ی بیار و چشمه‌ی شیخ حسن و چشمه‌ی مله پلنگانه اشاره نمود.

 

كوه شاهو:

منطقه اورامانات منطقه كوهستانی است كه بخشی از سلسله جبال منظم زاگرس قسمت عمده این منطقه را پوشانیده است. رشته كوه فرعی شاهو منشعب از رشته كوه عظیم زاگرس در سراسر این منطقه سر به آسمان كشیده است و بلندترین قله‌های آن زاولی و گاوقران با ارتفاع 3390 متر از سطح دریا می باشد این رشته كوه از روستای داریان در ساحل رود سیروان منتهی الیه خاك خوانرود قدیم كه اكنون از توابع پاوه محسوب می شود شروع و به طرف شرق امتداد یافته از شمال جوانرود گذشته و رو به مشرق امتداد پیدا كرده و در 4 كیلومتری روانسر یعنی نقطه‌ای كه به گردنه‌ی گشن معروف است به دو شعبه تقسیم گردیده یك شعبه آن در پشت روانسر خاتمه یابد و قله معروف به قله‌ی روانسر را تشكیل می دهد شعبه دیگر شاهو از گشن به شمال منحرف و به فاصله 8 كیلومتری در امتداد شمال ایجاد یك نیم دایره قوسی نموده و ییلاق بسیار باصفا و خنك تابستانی را تشكیل می دهد كه زرنه نامیده می شود و محل كوچ اهالی میباشد از آنجا بازهم به طور منحنی رو به جنوب ممتد و پس از طی 7 كیلومتر در امتداد جنوبی كرمانشاه مجددا به طرف شرق امتداد یافته و در هفت فرسخی روانسر و پنج فرسخی كرمانشاه سلسله‌ی آن قطع می گردد.

 

كوه ماكوان:

كوه ماكوان از جنوب منصور آقایی،باینگان و دودان كشیده شده است و در مرخیل به خاك عراق منتهی می شود.

 

كوه آتشكده:

كوه آتشكده یا آتشگاه رشته كوهی است كه از شاهو جدا گشته و از غرب دهستان شمشیر گذشته و به رودخانه‌ی سیروان منتهی می شود ارتفاع بلندترین قله‌ی آن 2462 متر است و خط الراس آن حد طبیعی بین پاوه و جوانرود است.

 

جاذبه‌های طبیعی منطقه:

مهمترین جاذبه‌های آن همان طبیعت بكر و زیبای منطقه می باشد و به اطمینان می توان گفت كه لطافت و هوای پاك منطقه بسیار بهتر و مطبوع تر از هوای شمال كشور است.

 

جاذبه‌های توریستی منطقه‌ی پاوه و اورامانات:

دریاچه زریوار واقع در مریوان

مقبره حضرت عكاشه

آبشار گویله

آبشار سلور

 

اورامان تخت:

منطقه اورامان تخت نیز یكی از زیباترین تفرج‌گاه‌های منطقه به شمار می رود روستای اورامان تخت كه از قدیمی ترین شهرهای جهان و ایران به شمار می رود.

كوه‌های آلپ گونه‌ی این منطقه همراه باغ‌های زیبا و كوه‌های برف گیر سرسبز و پوشیده از گل‌های رنگارنگ این منطقه زبانزد خاص و عام  است. این منطقه از نظر بافت روستا و نوع معیشت مردم با توجه به صعب‌العبور بودن منطقه بسیار در خور توجه و دیدنی می باشد به گفته‌ی مورخین این روستا یكی از قدیمی ترین شهرهای جهان در دوران باستان بوده است كه آثار باستانی فراوانی در آن دوران بدست آمده كه متاسفانه بیشتر آنها توسط سوداگران به غارت رفته است و هنوز هم خبری از آنها در دست نیست.

 

تفرج‌گاه‌ها و جاذبه‌هی توریستی اورامانات:

غار قوری قلعه: در حد فاصل شهرستان پاوه و جوانرود قرار دارد این غار بزرگترین غار آبی آسیا و دومین غار آبی جهان است كه تاكنون 3700 متر از این غار زیبا و شگفت‌انگیز شناسایی شده و عملیات اجرایی آن در سه فاز در دستور كار قرار گرفته است كه فاز اول آن به طول 700 متر به اتمام رسیده است و هر ساله هزاران توریست را به شهر پاوه می كشاند.

غار كاوات: این غار از غارهای غریب و شگفت‌انگیز منطقه‌ی اورامانات می باشد این غار سومین غار آبی آسیا و جهان است

منزل دخمه ا‌ی خالو حسین:منزل دخمه ا‌ی خالو حسین كه توسط پیرمردی به نام حسین كه از نعمت یك پا محروم می باشد با سعی و تلاش كم نظیر و ستودنی با استفاده از دست و چكش در دل كوه غاری ساخته كه دارای چندین  اتاق می باشد و این غار سنگی در نزدیكی مسیر جاده‌ی روانسر به باینگان قرار گرفته است و در چند سال اخیرمورد  بازدید عالی گردشگران و علاقمندان قرار گرفته است.

آتشكده پاوه :

ارتفاع كوه آتشگاه 2462 متر می‌باشد به گفته مورخین این آتشكده حدود 750 سال قبل از اسلام فروزان بوده است . و دومین آتشكده‌ی بزرگ ایران باستان بعد از آذر گشنسب بوده است .

مسجد دخان پاوه :

این مسجد در شهرستان پاوه قرار دارد كه دارای یك جلد قران نفیس خطی می‌باشد .

و در سال 890 هجری به دست زنی  به نام مریم نوشته شده است .

مقبره‌ی سید عبید الله : (كوسه هجیج )

سید عبید الله كه برادر تنی امام رضا می‌باشد در روستای هجیج قرار دارد و هر ساله هزاران نفر از دوستداران ائمه اطهار به شهرستان پاوه می‌كشاند .

آرامگاه حضرت ویس القرانی :

این آرامگاه در مسیر جاده كرمانشاه روانسر و در فاصله حدود 20 كیلو متری شرق روانسر قرار دارد حضرت ویس از بزرگترین صحابه پیامبر گرامی اسلام بوده است.

آرامگاه سلطان اسحاق :

این آرامگاه در مسیر پاوه به نوسود و در نزدیكی دهستان نیسانه در روستای شیخان واقع در ساحل رودخانه سیروان قرار گرفته است .

آبشار بل :

آبشار بل در روستای هجیج از توابع شهرستان پاوه و در نزذیكی بخش نودشه قرار دارد این آبشار زیبا و منحصر به فرد دارای آب معدنی و درمانی بسیار گوارا می‌باشد آبشار بل به شهادت كارشناسان طبیعی ترین و بهترین آب آشامیدنی و معدنی جهان است ، آب معدنی این آبشار به كشورهای عربی و اروپایی صادر می‌شود لازم به ذكر است كه بل در زبان یونانی به معنی خدای آب های جهان است .

تفرج گاه دالانی :

در نزدیكی روستای دزآور از توابع بخش نوسود در شهرستان پاوه قرار دارد تفرجگاه دالانی شامل كوهستانی بسیار سر سبز و مرتفع با دامنه های لبریز از گل های زیبا و چشمه های گوارا و قله های پوشیده از برف حتی در تابستان می‌باشد .

چشمه خرخره :

این چشمه در نزدیكی روستای هانی گرمله از توابع بخش نوسود قرار گرفته است ، این چشمه دارای آب سرد و بسیار خشك می‌باشد به طوری که اگر فردی از داخل آن چشمه هفت سنگ بردارد او را موردتحسین قرار می دهند.  


 

 

جای تبلیغ شما


جای تبلیغ شما جای تبلیغ شما
 

امروز :
 دیروز :
 كل :


 كل مطالب :


 

 

 

 

 

فرشاد صالحی


 

 

 

طراحی این قالب توسط وحید عالمی (ایرانیان گرافیک) صورت گرفته است . هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز میباشد